![]() |
![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() |
Huszármúzeumot rendeztek be vasárnap a Lábasházban. A Soproni Huszár Hagyományőrző Egyesület által életre hívott állandó kiállítás a 9. Nádasdy huszárezrednek állít emléket.
A 9. Nádasdy-huszárezredet 1884-ben helyezték el a városban és az első világháború végéig gyakorlatilag itt állomásozott, a századforduló időszakára pedig a Monarchia egyik elit ezredévé vált. 1892-ben négy Széchenyi gróf is az ezred kötelékében szolgált. A viszonylagos béke idején rendszeres résztvevői a lovas hadgyakorlatoknak és természetesen részt vettek a különböző városi ünnepségeken is. A Nagy Háború során a soproni Nádasdy-huszárezred megtette kötelességét, szereplése méltó volt a több mint kétszáz éves ezred hagyományaihoz. A trianoni szerződés intézkedett az ezred megszüntetéséről. A császári és királyi 9. Nádasdy huszárezred fehér csákót, sötétzöld mentét és dolmányt, buzérvörös nadrágot viselt, fehér gombbal.
A 9. Nádasdy huszárezrednek emléket állító közgyűjtemény megnyitóján Tóth Imre múzeumigazgató köszöntötte a jelenlévőket, majd dr. Zombori István nyitotta meg a tárlatot. A körzet önkormányzat képviselője beszédében kitért arra, hogy Sopron városa az elmúlt évszázadokban katona város is volt, több ezrednek és más katonai alakulatnak volt az állomáshelye.
A huszárok egybeforrtak a várossal és az ősi Sopron vármegyével. Zombori István beszélt arról is hogy az első világháború után a Deák tér keleti oldalára felállítottak a Nádasdy-huszárezrednek egy emlékművét, amelyet aztán 1950-ben brutálisan elpusztították, ma a második világháború áldozataira emlékeztető kettős szobor áll a helyén.
Zombori István azzal folytatta, hogy a huszárok erényeire jelen korban is nagy szükség van. Ahogy fogalmazott: a becsületre, hűségre, bajtársiasságra, hazaszeretetre, bátorságra, áldozatvállalásra szükségünk van minden időben, s a hősök emlékezetére is, hogy példát adjanak munkánkhoz, s erőt a hétköznapokhoz.
A magyar huszár esküje és hite szerint teljesítette a parancsot, és örök példát adott nekünk, utódoknak, hogy mit jelent a Hazát szeretni, és áldozatot hozni érte. – zárta az önkormányzati képviselő.
A közgyűjtemény előzetes időpont-egyeztetés után látogatható. Az érdeklődők Grubits Róbert, egyesületi elnöknél a 20/35 99-830-as telefonszámán jelentkezhetnek be. A huszármúzeumot rendhagyó foglalkozások, illetve történelemórák helyszínéül is kiajánlják óvodák, iskolák számára. A huszárezred történelmét felölelő tablók mellett többek között eredeti tárgyak (csákók, díszes öltözékek, karabélyok, kardok és pisztolyok) idézik meg a huszárok felszerelését, hétköznapi életét.
sopron.hu