Nyomtatás

„Sopron a középkorban” - a városnak ajándékozták az örökösök Rázó József festőművész alkotását

Sopron városának ajándékozta a család Rázó József festőművész „Sopron a középkorban” című képét. A nagyméretű olajfestmény Lackner Kristóf korabeli rézmetszete alapján készült Sopron várossá avatásának 700 éves jubileumára. Az alkotó, Rázó József idén 20 éve, 1991-ben hunyt el. Ennek tiszteletére döntöttek úgy az örökösök: a városnak ajándékozzák a képet. A művész műveiből december 4-én, 16 órakor emlékkiállítás nyílik a Pannonia Galériában.

Rázó József 1926-ban született Csornán, egy 8 gyermekes család legifjabb tagjaként. Már gyerekkorában kitűnt tehetségével, így középiskolai tanulmányai befejeztével Budapestre került, itt végezte el a Képzőművészeti Főiskolát festőművész szakon. A fiatal művész ezután Sopronban telepedett le: 1953-tól haláláig dolgozott a városban kettős hivatásának, a festészetnek és a tanításnak élve. Az egykori Tóth Antal utcai Siketnéma Intézetben dolgozott rajztanárként, de folyamatosan oktatta a rajzot és a festészetet szakkörökben, vagy magán tanítványoknak egyaránt. 1955-től élt a Fácán utcai otthonában, később itt rendezte be a műtermét, ahol folyamatosan készültek az olaj, és akvarell képei. Legkedveltebb témái a virág-, és gyümölcs csendéletek, a portrék és a tájképek voltak. Akvarell képeit sokszor különleges technikával: speciális szivaccsal készítette, ennek köszönhetőek a finoman elmosódott kontúrok és az egyedi stílus.

P1140494c.jpg

A művész Sopron várossá avatásának 700. évfordulójára készítette a „Sopron a középkorban” című festményt. A kép Lackner Kristóf, a várost az 1600-as évek elején vezető polgármestere korabeli rézmetszete alapján készült.

P1140511c.jpg

Dr. Kovács József László irodalomtörténész, a Lackner Kristóf és kora című kötet szerzője így ír a képről:

„Rázó József festőművész „Sopron a középkorban” c. festménye a XVII. századi Sopron városképének hiteles és értékes művészi bemutatása. Derűs színvilág jellemzi az alkotást, a kép legfőbb elemeiben is pontosan: ugyanakkor művészi továbbélésében közvetíti a reneszánsz Sopron képi ábrázolását. Hiteles a Lackner korában zömök várostorony rajza, a ferences templommal a háttérben kék hegyekkel, piros és zöld színekkel élénkített városkép ábrázolása. Amennyiben a művészi alkotás Sopron városa tulajdonába kerül, azt javasolnám, hogy sokak által látható helyen helyezzék el a Városházán, melléje pedig összehasonlító ábrázolásként helyezzék el Lackner Kristóf metszetének  jól látható nagyított mását.

P1140492c.jpg

Érdemes lenne továbbá a Rázó József festményt levelezőlapokon is forgalomba hozni, mert visszahozza a Város egykori- 1610-es éveinek hangulatát: itt művészi továbbálmodott alakban. Jó művészi gondolata volt a festőművésznek, hogy még a Pihenőkereszt (Rastkreuz) ábrázolását is belekomponálta az előtérbe. Az alkotás hiteles és művészi, ugyanakkor élményi értékű is. Érdemes arra, hogy minél több nézőben felidézzék a Lackner-korabeli Sopront – Oedenburgot, Scarbantiát.”

P1140501c.jpg

A festményt a család eddig a művész műtermében őrizte. Most azonban úgy gondolták az örökösök: az évforduló kiváló alkalom arra, hogy az 1977-ben Sopron Város Pályadíját elnyert festményt közkincsé tegyék.

P1140507c.jpg

Festői színekkel álmodta meg és alkotta újjá az eredeti metszetet Rázó József. A festőművész ,,átgondolt képeket festett, sokat foglalkozott azzal, hogy a képein minden a helyén legyen" - emlékezett a művész fia, Rázó László, aki személyes emlékei között arról is szólt, hogy az alapos alkotómunkát gyermekként érzékelték, azt hogy nagyon elfoglalt az édesapjuk.

P1140505c.jpg

Abdai Géza alpolgármester úgy fogalmazott, hogy ,,vannak alkalmak, amikor nem elég az egyszerű ,,köszönöm". Rázó József nem ,,csak" festőművész volt, de ismert egyéniség, nagyszerű ember, ,,az egész város tanítója", akiről Abdai Gézának is vannak személyes emlékei.

P1140521c.jpg

- Örömteli, hogy Sopronban olyan polgárok élnek, akik értéket teremtenek, örömteli, hogy sokan vannak, akik ezt a szívükön viselik, és örömteli, hogy Sopronban olyan polgárok vannak, akik a város gyarapítását fontosnak tartják, és adományukkal közkinccsé teszik az értékeket - mondta az alpolgármester mielőtt átvette az örökösöktől a festményt, amelynek méltó helye lesz a soproni városházán.

BTÉ



2011. december 2. / Kultúra